Kuşadası – Pamukkale

KUŞADASI & PAMUKKALE GEZİSİ:

Öğrencilerimize yolculuk esnasında İstanbul ile Kuşadası arasındaki iller, dağlar, göller hakkında bilgiler verilir. Kuşadası’na vardıktan sonra bölgenin antik çağdaki ve günümüzdeki yeri, karşılaştırmalar ve canlandırmalar eşliğinde anlatılır.

İlk durağımız olan Efes Antik Kenti; geçmişte yaşadığımız topraklarda bulunmuş olan en önemli uygarlıklardan biridir.Çocuklarımız antik kentin muhteşem kütüphanesi ve tiyatrosundan çok etkileneceklerdir.

Sonra ziyaret edeceğimiz, ilginç kuruluş hikayesi, tertemiz havası ve ismi gibi şirin olan insanları ile çok sevilen Şirince köyü, mübadele zamanında boşaltılmış bir Rum köyüdür.

Meryem Ana evi; Hristiyan Dünyası için oldukça önemli olan bu yer, dünyada en çok ziyaret alan dini noktalardan biridir Hz. İsa’nın annesinin son yıllarını geçirdiği yer olduğu inanışı, burayı meşhur etmiştir.

Selçuklu Kalesi; Beylikler döneminde Aydın Oğulları zamanında yapılmıştır. Hemen eteğinde erken Hristiyanlık döneminde yapılmış olan dönemin en büyük kilisesi St. Jean Kilisesi ve Aydın Oğulları’ndan İsa Bey’in yaptırdığı hiç tamamlanamayan İsa Bey Camii, bölgedeki önemli ziyaret noktalarındandır.

Gezimizde dünyanın eski 7 harikasından biri olan Artemis Tapınağı’nın ve Artemis ve hazinesinden geriye kalanların görülmesi de mümkün olacaktır.

Kuşadası şehrinin sahip olduğu Osmanlı ve Selçuklu dönemindeki tarihi yapılar Güvercin Adası ve Öküz Mehmet Paşa Kervansarayı, günümüz turizm kültürünün yakından tanınmasını sağlamaktadır.

PROGRAMIN ÖĞRENCİYE KAZANDIRDIKLARI

Öğrencilerimiz bu gezimizde, şehirlerin tarihini ve coğrafyasını tanıyacak, Anadolu’da var olmuş medeniyetler hakkında bilgi edinecek, Anadolu’nun Antik Çağ zenginliğini tanıyacak, Osmanlı, Selçuklu, Bizans, Roma İmparatorluklarından ve İyonya medeniyetinden izler bulacak,  inanç çeşitliliğini, çok tanrılı dinlerden tek tanrılı dinlere geçişi öğrenecek ve bölgenin turizm sektöründeki önemini kavrayacaklardır.