CENEVRE- CERN BİLİMSEL GEZİ

CERN BİLİMSEL GEZİ:

CERN Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (Conseil Européen pour la Recherche Nucléaire) İsviçre ve Fransa sınırları arasında kurulmuş olan dünyanın en büyük fizik laboratuvarıdır.

Bu gezimizde öğrencilerimiz fizik derslerinde işledikleri konular ile ilgili bir tekrar yaparak aynı zamanda ders kitaplarında işledikleri ve öğretmenlerinden dinledikleri konuların gerçek hayatta nasıl kullanıldığını görme şansına erişirler.

Laboratuvar içerisinde yapılan gezimiz sırasında öğrencilerimize bilim adamları rehberlik etmektedir. Öğrencilerimizin öğle yemeği ile merkez içerisindeki boş zamanları sırasında, deneylerde çok önemli görevlere sahip olan araştırmacılar ve bilim adamları ile aynı masada yemek yeme, sohbet etme ve paylaşımlarda bulunma şansları olabilir.

Bütün dünya Cern bilim merkezinde yapılan deneylerin sonuçlarını gözlemlemekte ve elde edilen sonuçlar ışığında yeni bilgiler edinilmektedir.

Cern gezisi sırasında bilim merkezine en yakın İsviçre şehri olan Cenevre kenti de ziyaret edilmektedir.

İsviçre, tarihinde hiç savaşmamış bir ülke olması sebebiyle, barışın ve hoşgörünün ülkesi olarak tanınmakta, aynı zamanda da güçlü ekonomiye sahip Avrupa ülkeleri arasında başı çekmektedir.

Gezi süremize bağlı olarak tarihimiz açısından çok önemli olan diğer İsviçre şehirleri Lozan ve Montrö de görülebilecek şehirler arasında ve hatta yine gezi süremize bağlı olarak hızlı tren ile çok rahat bir şekilde ulaşım sağlayabildiğimiz Fransa’nın başkenti Paris de Cern gezisi ile birleştirilebilmektedir.

PROGRAMIN ÖĞRENCİYE KAZANDIRDIKLARI

Öğrencilerimiz, Avrupa Nükleer Araştırmalar Merkezi (CERN) gezimizle bilim dünyasında yapılan çalışmaları ve gelinen son noktayı yerinde görme imkânı bulacaklar. Bu gezi sonucunda CERN’ün ürettiği teknolojinin yaşantımızdaki yeri ve gelecek için önemini kavrayacak, yaparak ve yaşayarak öğrenme sürecini destekleyecek deneyimler kazanacaklardır.

Tour information:

  • Duration: 4 days
  • Language: Czech
  • Currency: Czech Koruna (CZK)
  • Local time: CET