ÇANAKKALE

ÇANAKKALE GEZİSİ:

Okuldan alınan öğrencilerimize, İstanbul ile Çanakkale arasındaki iller ve önemli ilçeler hakkında(Tekirdağ, Malkara, Keşan, Gelibolu) coğrafi bilgiler verilip, bölgede tarımı yapılan bitkilerle (Ayçiçeği, Şeker pancarı, Tahıl, Çeltik, Kanola) ve hayvancılıkla ilgili bilgi edindirilerek Çanakkale’ye varılır.

Öğrencilerimize şehre varmadan önce, neden Çanakkale’ye gittiğimiz ve orada neler yaşandığı canlandırmalarla anlatılır.

Osmanlı’nın yıkılma dönemi, Trablusgarp Savaşı, Balkan Savaşları, Osmanlı’nın Birinci Dünya Savaşı’na nasıl katıldığı, Birinci Dünya Savaşı’nda yaşananlar ve Çanakkale Deniz Savaşları, çocukların yaşı ve seviyesine göre anlatılır.

PROGRAMIN ÖĞRENCİYE KAZANDIRDIKLARI

Öğrencilerimiz bu gezimizde coğrafi, tarihi ve kültürel açıdan bilgiye doyacak, vatan sevgisinin önemini kavrayacaktır. Ege Denizi’nde Gökçeada ve Bozcaada için verdiğimiz inanılmaz mücadele, Boğazların önemi, 57. Alay ve Seyit Onbaşı gibi sayısız kahramanın doğması, savaşın kaderini değiştiren Yarbay Mustafa Kemal Atatürk’ün savaş alanındaki cesur ve zeki manevraları ve albaylığa varan yükselişini öğrenecek, aynı zamanda Çanakkale şehir merkezi ve Truva Antik Kenti’ni ziyaret ederek, antik kentin küçük tiyatrosunda meşhur Truva efsanesini aldıkları mini rollerle eğlenceli bir şekilde canlandırarak, sosyal açıdan gelişecek ve kendilerine olan güveni kazanacaklardır.