Balkanlar

BALKANLAR GEZİSİ:

Bu bölgeye düzenlediğimiz turlar genellikle Yunanistan üzerinden başlamaktadır. Çok uzun yıllar Osmanlı sınırları içerisinde kalmış olan bu coğrafya tarih, kültür ve doğal güzellikler açısından bize oldukça aşina olan bir bölgedir.

Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün dünyaya geldiği ve çocukluk yıllarını geçirdiği Selanik şehrini bir gelenek olarak her yılın 10 Kasım günü ziyaret etmekte ve Atamızı doğduğu evde anmaktayız.

Sadece Selanik’le kalmayıp, başkent Atina’yı, yarımadayı ortadan ikiye bölen ve tamamen insan yapımı olan Korint Kanalı’nı, Kavalalı Mehmet Ali Paşa’nın memleketi güzeller güzeli sahil şehri Kavala’yı, Manastırlar bölgesi Meteora ve neredeyse bir Türk şehri olan Dedeağaç ve İskeçe’yi de Yunanistan programımıza dahil etmekteyiz.

Özellikle son yıllarda hazırladığımız ve pek çok okulumuz tarafından ilgi gören ‘Ulu Önderimizin İzinde Balkanlar’ adını verdiğimiz Yunanistan – Makedonya – Bulgaristan gezimiz de, yine öğrencilerimizdeki Atatürk sevgisini pekiştiren ve Atamızın hayatının önemli bölümünün geçtiği ve düşünce yapısının şekillenmesinde çok önemli rol oynayan ülkeleri ve şehirleri kapsamaktadır.

Selanik şehrinde sonra, Mustafa Kemal Atatürk’ün askeri eğitiminde önemli bir yeri olan Manastır Askeri İdadisi ve manastır şehrini ziyaret ediyoruz. UNESCO tarafından dünya tarih miras listesinde bulunan Ohrid şehri ve Ohrid gölü, Türk nüfusunun hala yoğun olarak görüldüğü Kalkandelen ve Üsküp şehirleri, Atamızın Askeri Ateşe olarak görev yaptığı Bulgaristan’ın Başkenti Sofya şehri ve Atamızın Yeniçeri kıyafeti ile katıldığı balonun gerçekleştiği Ordu evi ve balo salonu da bu gezimizde göreceğimiz yerler arasında yer almaktadır.

Son olarak da Selanik’te güzel bir taverna gecesi ile bu coğrafyanın eğlence kültürünü tanımakla kalmayıp aynı zamanda öğlen ve akşam yemeklerimizde yine bu coğrafyanın yemek kültürünü tanıyabileceğimiz, yöreye özgü yemekler ile karnımızı doyuruyor, müziği, eğlencesi, tarihi, coğrafyası, kültürü ve doğal zenginlikleri ile komşu ülkelerimizi tanıma fırsatı buluyoruz.