Gören Göz Unutmaz

     Okul gezileri çocukların tüm gelişim alanlarını desteklemektedir. Yaşayarak öğrenmek, bilgilerin kalıcı olmasını sağlar. Çocuklar gezilerde gözlem yapma, inceleme, merak duygularını giderme gibi fırsatlar bularak bireysel gelişimleriyle ilişkili kavramları keşfederler. Çocuğun çevresi ile iyi iletişim kurması, arkadaşları ile işbirliği yapması, bir grupla beraber çalışması, sorumluluğunu yerine getirmesi ve yaratıcılığının gelişmesi için bu tür geziler, önemli fırsatlardır.

     Gören göz unutmaz, insanın temsil sisteminin en kalıcı ve güçlü yanı görsel hafızadır. Görsel hafıza, bilgilerin zihnimizdeki görsel karşılığını oluşturan bir tür zihinsel beceridir. Bilgi ile zihnimizde olanı eşleştirmemizi sağlayan en önemli etken ise deneyimlerimizdir.

     Bir çocuk için deneyim, en çarpıcı haliyle renkli ve eğlenceli maceralarla şekillenir. Oyunlar, okul müfredatı içeriğinde yer alan çalıştaylar, egzersizler, kollektif çalışmalar, onlara birer deneyim olarak aktarılacak şekilde düzenlenmiştir. Benzer biçimde, kültür gezileri de çocuğun algısında bir maceraya dönüştüğü anda, yaşanmış tarihin dokusuyla çevrelenen bir zeminde, bilgi hazineleri ile buluşmak, onlara gerçek deneyimler olarak nüfuz edecektir.

     Macera, insanın başından geçen ilginç olaylar zinciridir. Gezip gördükleri yerlerde çocukları büyüleyecek ve bu vesile ile ilgi odaklarında kalacak olan şey ise doğru ve sağlıklı bir biçimde kendilerine aktarılan kültürel bilgiler olacaktır. Hikâyesi aktarılan olaylar, gördükleri şeylerle birleştiğinde bilginin ruhu belirecek ve gezi tam olarak amacına ulaşacaktır.

     Ebeveynler için, sağlıklı bireyler yetiştirmenin temel koşullarından biri, çocukları, her alanda yüksek değerlerle buluşturma alışkanlığı kazanmaktır. Söz konusu sağlık, yalnızca fiziksel değil aynı zamanda ruhsal ve zihinsel anlamda da etkin biçimde kollanmalıdır. Okul gezileri, değerler ve nitelik açısından,  çocukların daha sık iyi, güzel, adil ve gerçek olana uzanmasını sağlayacak olan uçsuz bucaksız bir deneyim alanıdır. Onlara bu maceraları, elbette imkânlar doğrultusunda, tekrar tekrar yaşatmak sağlıklı gelişmeleri için büyük bir destek sunacaktır.

     Kubilay DEMİRSÖZ

Düşüncelerinizi Paylaşın